49 10 94 44 021
82 09876 0912
روزهای شنبه الی چهارشنبه از ساعت ۱۰ الی ۲۰

مرکز آموزش میکروتیک

مجری برگزاری دوره ها و آزمون های بین المللی میکروتیک
رایانش ابری در مرکز آموزش میکروتیک
۱۰ فروردین ۱۳۹۶

رایانش ابری چیست ؟

رایانش ابری

به عنوان اصطلاحی پرکاربرد در صنعت برای انواع مختلف نرم افزارها و سرویسهای شبکه ایی تبدیل شده است، که همه آنها با تعریف مناسب و فنی ابر مطابق نیستند. از اینرو، پیش از آنکه به بررسی استفاده، تاثیر و مسائل امنیتی کار در این ابر بپردازیم ، لازم است تعریف واقعی رایانش ابری را بیان کنیم .
این مقاله رایانش ابری را تعریف می کند، مبانی رایانش ابری را پوشش می دهد و به طور خلاصه تکنولوژیهای مورد استفاده در رایانش ابری را به منظور درک نقشی که ابر می تواند در طرح ریزی سازمانی ایفا نماید مورد بررسی قرار می دهد.

  • تعریف رایانش ابری
  • درک طراحی ابزارهای توزیع شده
  • درک اتوماسیون مدیریت منابع
  • درک محیطهای رایانش مجازی
  • درک مدلهای رایانشی با عملکرد بالا
  • درک فناوریهای رایانش ابری
تعریف رایانش ابری

رایانش ابری، فراتر از یک اصطلاح بازاریابی، اشاره به یک سرویس انعطاف پذیر اشاره دارد که  در یک بستر شبکه ایی قابل دسترس میباشد و به درخواست ها اجازه می دهد که از مجموعه منابع موجود در آن دیدن کنند. سرویس ها از این بابت انعطاف پذیر هستند که منابع و توان پردازشی در دسترس هر کدام را می توان در حین اجرای کار به منظور تحقق نیازها یا بر مبنای تنظیمات ساختاربندی در یک رابط مدیریتی، بدون نیاز به دخالت مستقیم پرسنل IT، تنظیم نمود. این منابع از مجموعه بزرگی از ظرفیت های در دسترس (به عنوان مثال حافظه، هارد، CPU ها) تخصیص داده می شوند و برای یک سازمان امکان اجرای یک برنامه کاربردی، توسعه آن به یک نمونه پروتوتایپ و سپس عرضه آن برای استفاده کامل بدون نیاز به نگرانی درباره اینکه آیا سخت افزار موجود، فضای دیتاسنتر، انرژی برق و سیستم سرمایش قادر به مدیریت بار هستند یا نه را فراهم می آورند. رایانش ابری تنظیم تخصیص منابع در صورت نیاز را ممکن می سازد و یک چار چوب مستقل از سخت افزار را برای رشد و توسعه آتی ایجاد می کند.

شبکه های امروزی

با ورود به عصر شبکه، زمانی که دیاگرام های شبکه پیچیده شدن و توسعه یافتن اجزای آن را نشان میدادند، استاندارد صنعتی برای استفاده از یک آیکون ابری ساده برای شناسایی اینترنت عمومی بوده است. این ابر به نمایندگی از انواع مختلف شبکه، تجهیزات و کارایی هایی که برای اتصال بخشهای مختلف سازمان بر روی اینترنت ضروری هستند را بر عهده دارد زیرا جزئیات مسیریابی خاص در معرض تغییر هستند و خارج از محیط شبکه می باشند. عبارت ابر از اینجا نشات گرفته است و وقتی ما درباره مهاجرت به ابر بحث می کنیم، آنچه عمدتا مد نظرمان است جا به جایی برنامه ها و سرویسهای سازمان ها یا دیتاسنترها به سرویس دهندگان ابری در دسترس از طریق اینترنت می باشد.

سرویس های وب

سرویسهای میزبانی مبتنی بر وب که از خارج از محل مدیریت می شوند، از سال ۱۹۹۷ از طریق سرویس دهندگان خاصی همچون Rackspace در دسترس می باشند و حتی به عنوان سرویس هایی توسط ISP های محلی ارائه شده اند. با این حال، رایانش ابری چیزی فراتر از صرفا میزبانی یک وبسایت یا دیتابیسی که بر روی یک ماشین قرار گرفته بر روی یک دیتاسنتر می باشد، به طوری که سرویسهای ابری قدیمی مانند Google Gmail و Google Apps از آغاز سال ۲۰۰۶ توان رایانش ابری را نشان داده اند. راهکارهای رایانش ابری، فارغ از فرمشان، دارای چندین مشخصه مشترک می باشند:

تحت مدیریت سرویس دهنده

سرویسهای رایانش ابری توسط سرویس دهنده ابر مدیریت می شوند. وقتی برنامه های کاربردی و سرویسها به رایانش ابری خارجی انتقال یافتند، یک سازمان دیگر نیازی ندارد که نگران مشکلات دیتاسنترهای محلی مثل انرژی برق، فضا و سیستم سرمایشی باشند و توسعه دهندگان تنها لازم است که، بدون نیاز به در نظر گرفتن محل قرار گرفتن سرویسها یا منابع برنامه های کاربردی، بدانند برنامه های کاربردیشان بر روی کدام پلتفورم سرویس ابری اجرا خواهد شد، برای نمونه میتوان به Amazon Elastic Compute Cloud (EC2) یا Microsoft Azure اشاره کرد. اطلاع از معیارهای ظرفیتی و مشخصه های سخت افزاری خاص، دیگر برای یک سازمان مهم نیست، در حالی که ارتقاء و به روزرسانی فناوری به یک موضوع پس زمینه ای برای مدیریت ، توسط سرویس دهنده ابر تبدیل می شود.

انعطاف پذیری در تخصیص منابع

ظرفیت و منابع در دسترس سرویسهای رایانش ابری را می توان افزایش یا کاهش داد، که هزینه های آن مطابق با مصرف واقعی تنظیم میشوند و به یک سازمان امکان میدهد تا از حداقل سرویس ها برای شروع کار با سرویس های رایانش ابری استفاده نماید و با گذشت زمان و در صورت نیاز منابع و ظرفیت سرویس های خود را افزایش دهد .  پرداخت هزینه ها صرفا نسبت به استفاده از منابع میباشد. دیتاسنترهای سنتی همیشه باید برای رشد آتی طرحریزی نمایند .  یک موفقیت ناگهانی برای یک پیشنهاد مبتنی بر وب به سرعت ممکن است سرور و ظرفیت شبکه در دسترس را مصرف نماید مگر آنکه مدیران دیتاسنتر از قبل منابع “یدکی” کافی را بخرند. رایانش ابری منابع را بر مبنای سطح مصرف سرویس در صورت نیاز از یک مجموعه جذب می کند. این مشابه با روشی است که شرکتهای توزیع نیرو برق را برای سازمانهای مجزا تامین نموده و بر اساس مصرف هر کدام صورت حساب مجزایی برایشان صادر می کنند.
به عنوان مثال، یک اپلیکیشن ابری جدید ممکن است به دنبال ذکر نامش در بلاگ محبوب با افزایش ناگهانی کاربر مواجه شود ، برای تامین افزایش ناگهانی کاربر ، نیاز به پهنای باند شبکه، ذخیره سازی داده ها، حافظه سرور یا توان CPU اضافی پیدا می کند. دیتاسنترهای سنتی ممکن است محدود به محدوده های سخت افزاری باشند، در حالی که گزینه های جایگزین رایانش ابری به راحتی می توانند CPUها را بیافزایند یا ذخیره فایل دیتابیس در دسترس را تا محدوده های از پیش تعریف شده بیافزایند و بعد از انکه توفان دسترسی عبور نمود به حجم قبلی کاهش یابند تا بتوانند هزینه های موردی را مدیریت نمایند.

دسترسی به شبکه

سرویسهای ابری از طریق تکنولوژیها و دستگاههای شبکه ای در دسترس هستند،  دسترسی سریع را از طریق مشتریان متحرک و مکانهای دفتری دوردست تسهیل می کنند . یک مدل یک سرویس “هرجا، هر زمان” را فراهم می کند که در دیتاسنترهای سنتی امکانپذیر نیستند ، در آنها از کار افتادگی سرویس و قطع شدگی محلی برق و شبکه می تواند بر زمان فعال ماندن تاثیر منفی بگذارد. از آنجا که فروشندگان رایانش ابری را می توان در نقاط مختلف دنیا یافت، آنها می توانند سرویسهای سازمانی را در نواحی خارج از آشفتگی سیاسی  یا تهدیدات محیطی میزبانی کنند . مثلا قبل از طوفان یک ارائه دهنده سرویس ابری می تواند عملیاتها را به شکلی شفاف به مصرف کننده سرویس از فلوریدا به واشینگتون منتقل نماید.

قابلیت تحمل پذیری

از آنجا که ارائه دهندگان ابر می توانند منابع را در صورت نیاز گسترش دهند ، امکان کاهش مصرف برق وتجهیزات سرمایشی در زمانهای خارج از پیک وجود دارد ، و دستیابی به اقتصاد مقیاسی به مراتب فراتر از دسترسی به سرویس های داده ایی مبتنی بر سخت افزار است ، که باید برای استفاده بعدی در انتظار بمانند . انعطاف پذیری در مکان میزبانی ابری به ارائه دهندگان سرویس امکان شیفت عملیات بدون اخلال در کار مصرف کننده را فراهم می کند . آنها می توانند فعالیت دیتاسنتر را در طی ماههای تابستان به شمال منتقل کنند تا در هزینه های خنک کنندگی یا عملیات انتقال به نواحی با قابلیت تولید توان اضافی،مانند جزیره ایسلند ، صرفه جویی شود.

مرکز آموزش رسمی میکروتیک

مرجع : کتاب رایانش ابری

مولف : مهندس رضا مقدم

1 پاسخ

  1. اشتراک ها : رایانش ابری چیست ؟ » آموزش میکروتیک

ارسال پاسخ