49 10 94 44 021
82 09876 0912
روزهای شنبه الی چهارشنبه از ساعت ۱۰ الی ۲۰

مرکز آموزش میکروتیک

مجری برگزاری دوره ها و آزمون های بین المللی میکروتیک
شبکه وایرلس
۱۵ فروردین ۱۳۹۶

سرویس های بیسیم ۸۰۲٫۱۱

سرویس های ۸۰۲٫۱۱

استاندارد‌ ۸۰۲٫۱۱ سبک معماری‌هایی را معرفی می‌کند که نیازهای مختلف شبکه بی‌سیم را تامین می‌کند. مجموعه خدمات پایه (BSS) شامل یک یا بیش از یک ایستگاه بی‌سیم است ( که از این پس با عنوان “ایستگاه‌های متحرک”، “ایستگاه‌های کلاینت” یا فقط “ایستگاه” اشاره می‌شود) که یک عملکرد هماهنگی را به اشتراک می‌گذارند. یک مجموعه خدمات پایه مستقل (IBSS)، که اغلب به عنوان یک شبکه Ad Hoc یا نظیر به نظیر از آن یاد می‌شود، ارتباطات بین ایستگاه‌ها با تدابیر و برنامه ریزی نسبتا کمی را شکل میدهد. بطور مثال، دو تاجر در یک اتاق ملاقات می‌توانند ایستگاه بی‌سیم خود را به حالت Ad Hoc تغییر دهند و اسناد و اطلاعات مورد نیاز را به لپ‌تاپ یکدیگر منتقل سازند. فریم‌های داده ۸۰۲٫۱۱ در این مدل شبکه، به طور مستقیم از یک کلاینت بی‌سیم به یک کلاینت بی‌سیم دیگر منتقل می‌شوند. مزیت IBSS این است که می‌توانید شبکه را به سرعت برپا کنید، چون این گونه شبکه‌ها به اکسس پوینت نیازی ندارند. یک اکسس پوینت، ایستگاهی است که در برگیرنده سرویس‌های سیستم توزیعی (DS) می باشد و وظیفه ردوبدل کردن اطلاعات بین اکسس پوینت ها را بر عهده دارد. اکسس پوینت اطلاعات را در داخل فریم‌های داده ۸۰۲٫۱۱ بین ایستگاه‌های مربوط به یک BSS بازپخش می‌کنند و ارتباط با سایر BSS ‌ها را از طریق یک سیستم توزیع (شبکه سیمی اترنت) برقرار می‌سازند. اکسس پوینت همچنین ممکن است، یک سرویس یکپارچه برای برقراری یک عملکرد پورتال داشته باشند که از طریق آن اکسس پوینت می‌توانند ارتباط لایه دو برای فریم‌های داده ورودی و یا خروجی از BSS را رد و بدل نماید.

مجموعه خدمات گسترده ۸۰۲٫۱۱ (ESS) از یک یا چندین BSS ساخته شده که با اکسس پوینت ارتباط تنگاتنگی دارند. این نوع از شبکه‌ها به عنوان شبکه‌های بی‌سیم زیربنایی شناخته می‌شوند و رایج ترین پیاده‌سازی شبکه‌های ۸۰۲٫۱۱ در شرکت ها، منازل و محیط های عمومی هستند.
هر اکسس پوینت در یک ESS شامل یک ایستگاه ۸۰۲٫۱۱، یک پورتال  ۸۰۲٫۳(یا مشابه) و سرویس‌های DS هستند. اکسس پوینت به ایستگاه‌ها اجازه می‌دهند که فریم‌های داده را به ایستگاه‌های بی‌سیم مستقر شده در ESS و ایستگاه‌های سیمی خارج از ESS ارسال کنند. به طور مثال، پیغامی که از یک ایستگاه به یک ایستگاه دیگر فرستاده می‌شود از یک اکسس پوینت عبور می‌کند. اکسس پوینت یک فریم دیتا را از کاربرA  دریافت کرده و اطلاعات آن را به کاربرB  در یک فریم دیتا متفاوت۸۰۲٫۱۱  ارسال می‌کند. معماری ESS به دلیل ارتباط با یک شبکه سیمی، کاربران را قادر می‌سازد که به سطح وسیع‌تری از سرویس ها، مانند سرویس های وب، پست الکترونیکی و سرور‌های شرکتی دسترسی پیدا کنند. علاوه بر این، رومینگ بین اکسس پوینت ها معمولا توسط ارتباط هر اکسس پوینت به یک اترنت پیاده‌سازی می‌شود.
توسعه شبکه‌های بی‌سیم با استفاده از اکسس پوینت بسیار رایج‌تر از شبکه های Ad Hoc است. در نتیجه، این کتاب بر توصیف عملکرد‌های ۸۰۲٫۱۱ تمرکز می‌کند، زیرا با ESS‌ ها در ارتباط‌ هستند. به هر حال در صورت لزوم، این کتاب تغییرات مرتبط با IBSS را توصیف می‌کند.
مجددا تکرار می‌کنیم که استاندارد ۸۰۲٫۱۱ به ایستگاه‌هایی نظیر اکسس پوینت یا ایستگاه‌های غیر اکسس پوینت اشاره دارد و از کلمه “ایستگاه” برای اشاره به هر دوی آنها استفاده می شود. در این کتاب ایستگاه‌های غیر اکسس پوینت را به عنوان ایستگاه‌های کلاینت، ایستگاه‌های متحرک یا ایستگاه‌ مشخص می نماییم، این ایستگاه بطور ساده میتواند یک لپ تاپ با کارت شبکه بی سیم باشد.