49 10 94 44 021
82 09876 0912
روزهای شنبه الی چهارشنبه از ساعت ۱۰ الی ۲۰

گذر به Tunnel Broker – IPv6

تجربه اتصال به دنیای IPv6

پروژه توسعه و مهاجرت به Tunnel Broker - IPv6

پروژه مهاجرت به IPv6 Migration - IPv6

امروزه شبکه های کامپیوتری و ارتباطات و همچنین بزرگترین سامانه طراحی و مهندسی شده بشر با نام اینترنت , یکی از ارکان و پایه های زندگی روزمره را تشکیل میدهد , از اواسط دهه ۱۹۹۰ و با عمومیت یافتن ارتباطات با گسترش و توسعه مصرف کنندگان , برطرف شدن نیازها در این حوزه روز به روز رنگ تازه ای به خود گرفته است و یکی از کلیدی ترین نیازمندی های امروزه آدرس دهی یکتا در سراسر این بستر همگانی میباشد. آدرس دهی یکتا به هر مصرف کننده و شی در بستر اینترنت نیازمند وجود گستره ایی از آدرس ها بوده لذا با توجه به محدودیت های آدرس دهی در نسخه IPv4 روز به روز به مسئله ایی پیچیده تبدیل میشود. پروتکل IPv6 نسل بعدی شبکه ها و آدرس دهی IPv4 میباشد و از دهه ۱۹۹۰ به عنوان آدرس دهی جایگزین در بستر اینترنت و شبکه ها معرفی گشته است. آدرس دهی IPv4 با طول مقدار ۳۲ بیت امروزه در حال استفاده بوده و با مشکلات متعددی از جهت کمیت روبروست , در مقابل آدرس های IPv6 با طول مقدار ۱۲۸ بیت میتواند برای دهه ها و حتی قرن ها مشکل کمبود و نبود آدرس را برطرف نماید.

تکنولوژی های مهاجرت به IPv6 Transition Technologies - IPv6

از نظر کارشناسان و متخصصین شبکه و ارتباطات یکی از بزرگترین و چالشی ترین بخش های فنی پروتکل IPv6 شیوه مهاجرت از IPv4 به IPv6 بوده , بگونه ایی که با گذشت حدود ۲۵ سال از معرفی پروتکل IPv6 کماکان از لحاظ استفاده تا حد بسیاری ناموفق و نا امید کننده بوده است. بسیاری از مدیران و کارشناسان این حوزه بدلیل عدم آشنایی با این شیوه آدرس دهی و نگرانی های فنی میل و رغبت استفاده از این پروتکل را کنار گذاشته اند. فارغ از از همه این مشکلات , با شناسای و آشنایی با مکانیزم های مهاجرت و انتقال از IPv4 به IPv6 میتوان از شدت و سختی این مشکلات عبور کرد. مکانیزم های متفاوتی معرف شده اند تا به ما کمک کنند ترافیک های IPv6 را با و بر بستر IPv4 عبور دهیم و مهاجرتی سریع با دشواری های کمتر را تجربه نماییم. از مکانیزم ها و متد های انتقال میتوان به ۶in4 Tunnel , 6RD , DS-Lite , NAT64 , 464XLAT , Dual Stack , ... نام برد. این مکانیزم های انتقال کمک میکنند تا در کنار بستر IPv4 بتوانیم ارتباطات و انتقالات IPv6 نیز بموازات داشته باشیم.

اهداف ما

با توجه به گزارشات سازمان های مرجع و رسمی در خصوص رشد و توسعه اینترنت , متاسفانه کشور عزیزمان ایران از لحاظ انتقال و استفاده از پروتکل IPv6 پایین ترین و ضعیف ترین مقام , رده و امتیاز را از آن خود کرده است بگونه ایی که به نسبت سطح علمی بالای متخصصین در کشور , با اختلاف بسیار کمترین استفاده و پیشرفت را به نسبت کشور هایی نظیر امارات , عربستان , اندونزی و ... داشته است , همچنین با گسترش کاربران اینترنت و تجهیزات هوشمند و کمبود آدرس و هزینه های بالا جهت دریافت IPv4 و مشکلات از این دست نیاز هم چه سریعتر به مهاجرت و توسعه IPv6 بشدت احساس می شود , مرکز آموزش رسمی میکروتیک به عنوان قدیمی ترین بستر استفاده کننده از IPv6 به جهت افزایش آگاهی و آمادگی علاقمندان و متخصصین حوزه شبکه و اینترنت اقدام به فراهم سازی بستری برای اتصال به دنیا IPv6 نموده است. این مهم از طریق مکانیزم های انتقال Tunnel 6to4 و همچنین IPv6 over PPP صورت میگیرد و امیدواریم که بتوانیم در جهت رشد و توسعه استفاده از پروتکل IPv6 و همچنین گسترش و توسعه هرچه سریع تر IPv6 در کشور اثر گذار بوده باشیم.

گزارش تصویری مکانیزم های مهاجرت از IPv4 به IPv6

6in4

DS-Lite

NAT64

6RD

464XLAT

مکانیزم مورد استفاده مرکز آموزش میکروتیک برای انتقال ترافیک IPv6 به متقاضیان از طریق Tunnel 6to4 و یا اتصال VPN میباشد

جهت دریافت IPv6 و ارتباط با دنیای IPv6 از طریق مرکز آموزش رسمی میکروتیک حالت های زیر با توجه به شرایط شما وجود دارد

 

۱. روتر / رایانه شما IPv4 پابلیک و ثابت دارد
  • در صورتی که شما از طریق روتر به اینترنت متصل می شوید و روتر شما آدرس IPv4 پابلیک و استاتیک دارد قادر خواهید بود برای اتصال به شبکه IPv6 و دریافت IPv6 از طریق Tunnel 6to4 و یا VPN استفاده نمایید ( تصویر ۱ )
مرکز آموزش میکروتیک

تصویر ۱

 

 

  • در صورتی که شما از طریق رایانه به اینترنت متصل می شوید و رایانه شما آدرس IPv4 پابلیک و استاتیک دارد قادر خواهید بود برای اتصال به شبکه IPv6 و دریافت IPv6 از طریق Tunnel 6to4 و یا VPN استفاده نمایید ( تصویر ۲ )
مرکز آموزش میکروتیک

تصویر ۲

 

۲. روتر / رایانه شما IPv4 پابلیک و ثابت ندارد
  • در صورتی که شما از طریق روتر به اینترنت متصل می شوید و روتر شما آدرس IPv4 پابلیک و استاتیک ندارد قادر خواهید بود برای اتصال به شبکه IPv6 و دریافت IPv6 از اتصالات VPN استفاده نمایید (‌ تصویر ۳ )
مرکز آموزش میکروتیک

تصویر ۳

 

 

  • در صورتی که شما مستقیما از طریق رایانه به اینترنت متصل می شوید و رایانه شما آدرس IPv4 پابلیک و استاتیک ندارد قادر خواهید بود برای اتصال به شبکه IPv6 و دریافت IPv6 از اتصالات VPN استفاده نمایید (‌ تصویر ۴ )
مرکز آموزش میکروتیک

تصویر ۴

 

راهنمای گام به گام ثبت نام IPv6 ثبت نام و دریافت IPv6 مشاهده IPv6 های دریافت شده شما

در صورتی که از طریق روتر خود با آدرس IPv4 Public و Static ( ثابت ) قصد ارتباط دارید میتوانید از مکانیزم Tunnel 6to4 و یا VPN استفاده نمایید
مرکز آموزش میکروتیک

مرکز آموزش میکروتیک

مرکز آموزش میکروتیک

مرکز آموزش میکروتیک

در صورتی که از طریق روتر خود با آدرس IPv4 و Dynamic ( غیر ثابت‌) قصد ارتباط دارید میتوانید فقط از مکانیزم VPN استفاده نمایید

مرکز آموزش میکروتیک

مرکز آموزش میکروتیک

در صورتی که از طریق رایانه با آدرس IPv4 Public و Static ( ثابت ) قصد ارتباط دارید میتوانید از مکانیزم Tunnel 6to4 و یا VPN استفاده نمایید

مرکز آموزش رسمی میکروتیک

مرکز آموزش رسمی میکروتیک

در صورتی که از طریق روتر خود با آدرس IPv4 Public و Static ( ثابت ) قصد ارتباط دارید میتوانید از مکانیزم Tunnel 6to4 و یا VPN استفاده نمایید

مرکز آموزش رسمی میکروتیک

مرکز آموزش رسمی میکروتیک